47. Internacionalni sajam kamena imramora MARMOMACC 2012, iako zbog globalne krize znatno manjeg opsega nego prijašnjih godina cijeni se kao najznačajniji svjetski sajam kamena. Ovogodišnje izdanje brojilo je ukupno 1450 izlagača iz 57 država na ukupno oko 76.476m2 neto izložbenog prostora. Činjenica da je od ukupnog broja 669 izlagača iz Italije ukazuje na važnost sektora za gospodarstvo domaćina. Od ukupno 1.450 stranih izlagača, možemo se pohvaliti da je i ove godine HGK uz suradnju s J.U. RERA S.D.i partnerima na projektu Kamen, te HOK-om, usprkos općoj recesiji omogućio izuzetno uspješan zajednički nastup i prezentaciju na štandu projekta Kamen, preko 50 tvrtki koje se bave eksploatacijom i preradom kamena, te nekoliko samostalnih izlagača iz RH.
Sajam je posjetilo više od 56.000 posjetitelja, od čega je više od polovice stranih (52%) na razini prošlogodišnjeg broja posjetitelja uz znatan rast profesionalnih delegacija iz 140 zemalja (rast profesionalnih posjtiteja od 6% u odnosu na proteklu godinu) što ukazuje na veliki interes i rast udjela industrije kamena u svjetskom gospodarstvu. Posebice interesantna činjenica našim gospodarstvenicima jest da je potražnja za granitima i mramorima u odnosu na vapnence i bijele materijale u padu, suprotno trendu posljednjih godina.
Uz karakteristične izloške, sjamski prostor projektnog štanda i štanda HGK s hrvatskim tvrtkama smještenog u Hali 11, koncipiran je na način da predstavi potencijale kamenih resursa, te uz mogućnosti detaljnijeg informiranja i poslovnih sastanaka omogući širenje poslovnih mogućnosti poduzetnika u sektoru eksploatacije i obrade kamena i prema izvozno orijentiranim poslovnim prilikama.
Uz organizirani posjet sajmu i zastupanje na projektnom štandu, nemali broj hrvatskih tvrtki je posjetio Sajam i bio ugodno iznenađen "zajedničkom prezentacijom" kamenih potencijala. U periodu od 26.-29. 09. 2012. grupa od 45 poduzetnika iz četiri dalmatinske županije , te preko trideset poduzetnika iz Zapadno-hercegovačke i Hercegovačko-neretvanske županije iz BIH u organizaciji projekta kamen imala je priliku predstaviti potencijale plasmana na strana tržišta svojih sirovina, poluproizvoda i finalnih proizvoda od kamena.
Veliku pozornost posjetitelja izazvala je kvalitetna i jednostavna prezentacija kamenih potencijala cjelokupnog projektnog prostora s nekoliko vrijednih izložaka koji odražavaju filigransku umjetnost obrade kamena, te je često projektni štand doživljavan kao prezentacijski prostor organiziranog klastera i s tim u vezi je prihvaćen veliki broj upita.
Uz preko 120 evidentiranih upita za određene vrste materijala i proizvode na projektnom štandu iz cijelog svijeta, ostvareno je i desetak direktnih sastanaka između hrvatskih posjetitelja iz drugih krajeva Hrvatske i Dalmacije s BIH tvrtkama, posebno zanimljivim zbog specifičnih materijala granita i miljevine. Posebice dobra iskustva hrvatskih tvrtki očitovala su se kod pojedinih upita za cijele grupe vapnenačkih materijala koje eksploatiraju i prerađuju različite tvrtke, koje su ovom prilikom ostvarile nadamo se bolju buduću suradnju, prvenstveno uviđajući potrebu za daljnjim uduživanjem i zajedničkim plasmanom na strana tržišta, kontrolu kvalitete i intenzivnijom suradnjom.
Projektni tim je individualnim izlagačima proslijeđivao direktne upite za određene proizvode, te je i na projektnom štandu održan niz prezentacija i sastanaka s mogućim kupcima, a stvarala su se i ad-hoc partnerstva izlagačkih tvrtki.
Prvog sajamskog dana,uz posredovanje predstavnika Sajma gosp. Matjaža Žigona organizirana je prezentacija tvrtki potencijalnim internacionalnim kupcima s početkom u 15h, nakon čega su uslijedili pojedinačni sastanci na izlagačkom prostoru.
Uz zajedničku prezentaciju na štandu pod okriljem HGK, 27.09. 2012. organiziran je posjet dvjema tvrtkama u okolici Verone, regiji u kojoj djeluje preko 500 tvrtki za preradu i prodaju kamena u samo jednoj velikoj gospodarskoj zoni. Tvrtke Payaninni i Marmi Lanza predstavile su mogućnosti suradnje s tvrtkama iz Hrvatske i BiH, te su prezentirali ukupne procese obrade kamena najmodernijim tehnologijama i trendove u komercijalnoj uporabi novih materijala.
Sveukupno, ovogodišnje izlaganje na Marmomacc sajmu ocijenjeno je vrlo uspješnim s pozitivnim pomakom i naznakama bolje zajedničke suradnje tvrtki kako međusobno u RH tako i s BIH partnerima. Svakako, trebali bismo učiti i na primjerima ostalih zemalja , Turske na primjer, koja zainteresiranim ključnim kupcima subvencionira dolaske na domaće sajmove u Istanbul i Izmir, ili Mađarske na sajam u Budimpešti, kako bi dodatno potakle izvozno orijentirane poslove i rast domaćeg gospodarstva.